A felvételi vizsga során a jelentkezőnek szakmai kompetenciáit kell bemutatnia a felvételi bizottság számára. A felvételi során a tanári kar a jelentkező személyiségére, világlátására, érzéseire és gondolataira is kíváncsi, a személyes beszélgetésen túl ezeket is figyeli, az előre betanult anyagokon keresztül. A felvételi vizsga két fordulóból áll. Az első forduló kizáró jellegű. A második fordulóból az adott év keretszámai alapján a vizsgabizottság eldönti, melyik hallgatók feleltek meg az elvárt kritériumoknak. A jelentkezőnek a felvételi vizsgára el kell készítenie egy repertoárt, melynek egy részét az egyetem által kijelölt listából, másik részét szabadon választja ki. A repertoárban verseknek, monológoknak és daloknak is szerepelniük kell. A jelentkezőnek érdemes szem előtt tartania a sokszínűséget, hogy minél komplexebb képet tudjon magáról mutatni a felvételi során. A repertoár mellett a vizsgabizottság improvizációs gyakorlatokon keresztül próbálja felmérni a jelentkező olyan szakmai kompetenciáit, mint a reakciókészség, rugalmasság, alkalmazkodás, spontaneitás, kreatív fantázia stb. A felvételi követelményekről, menetéről és naptári beosztásáról minden évben részletes tájékoztatást ad a Színház és Film Kar honlapja.
A jelentkező – a beiratkozási dokumentumokkal együtt – lead egy motivációs levelet. Ebben bemutatja általános kulturális-színházi érdeklődését (elolvasott darabok, megnézett előadások) illetve kulturális fogyasztási szokásait. Beszámol a választott képzéshez köthető esetleges tapasztalatairól (dramaturgiai-forgatókönyvírói munka – kritika, kulturális újságírás). A végső jegy a jelentkező érettségi átlaga/másoddiplomások esetén a záróvizsga átlag (50%) illetve a motivációs levél (50%) alapján kerül kiszámításra.
Mentesülhetek a felvételi alól?
10-es osztályzattal válthatják ki a motivációs levelüket (a végső jegy 50% százalékát) azok a diákok, akik középiskolában, a Tanügyminisztérium által szervezett magyar nyelv és irodalom tantárgyversenyen országos szakaszán I., II. vagy III. helyezést értek el – és a beiratkozásnál bemutatják az elnyert diplomát:
A Magyar Színházi Intézet által 2022 és 2023-ben, középiskolások számára meghirdetett, B(írod)? színházi alkotás versenyen elért I. hely kiváltja a motivációs levelet (10-es jeggyel).
A Kortárs Színház magyar nyelvű magiszteri képzésre a Színház és Színművészet szakterületen diplomázott jelöltek (színész, bábszínész, koreográfus, teatrológus), illetve az ehhez kapcsolódó társterületeken végzettek (pl. nyelv és irodalom) jelentkezhetnek. A szakon folyó oktatás a művészetelméleti és gyakorlati tudás elmélyítését és gyakorlatba ültetését célozza meg.
ALAPKÉPZÉS
Szükséges iratok az alapképzésre való beiratkozáshoz – beszkennelve:
Beiratkozási Díjak (közvetlen a jelentkezési dossziéval befizethető online)
SZÍNMŰVÉSZET
TEATROLÓGIA
* a második vizsgaforduló díját csak a második vizsgafordulóra továbbjutott jelölteknek kell befizetniük
A befizetett díjakat nem térítjük vissza!
(A felvételi díj alól felmentést kérő hallgatók beadják az erre feljogosító iratok eredeti példányát. A díjak befizetése alól felmentést kaphatnak a Tanügyminisztérium hatáskörébe tartozó intézményekben oktató szülők gyermekei, a BBTE alkalmazottai és azok gyermekei, az árvák, valamint a gyermekotthonban felnőtt jelentkezők. FIGYELEM: a díjbefizetés alóli felmentés egy alkalommal, egy szakra kérhető!)
HA NEM SIKERÜL ONLINE BEFIZETNI A BEIRATKOZÁSI DÍJAT: befizetett eljárási díj és felvételi díj (befizethető a Színház és Film Kar székhelyén, a Kogalniceanu u. 4. sz. alatti pénztárában, vagy postai utalványon a Kolozsvári Államkincstárnál (Trezoreria Cluj) UBB 4305849 számmal nyitott RO35TREZ21620F330500XXXX számlaszámra (IBAN). Utalványon történő befizetés esetén kötelező feltüntetni „Taxă de procesare şi/sau admitere pentru Facultatea de Teatru şi Televiziune;” FIGYELEM: a befizetést igazoló nyugta (vagy a felmentésre jogosító iratok) eredeti példányát be kell tenni a jelentkezési dossziéba.
Tandíjas helyre bejutóknak (négy részletben lehet befizetni az összeget. Teljes tandíj befizetése 1o% kedvezménnyel jár)
Van mód tandíjcsökkentés igénylésére! Azoknak, akik még egy BBTE-s szakra járnak, vagy akik már beiratkozáskor kifizetik a teljes összeget.
MESTERKÉPZŐ
Szükséges iratok a magiszteri képzésre való beiratkozáshoz – beszkennelve:
1. licenc (záróvizsga) bizonyítvány vagy ezzel egyenértékű okirat
2. érettségi bizonyítvány
3. személyi igazolvány / Útlevél
4. születési bizonyítvány
5. Érvényes nyelvvizsga bizonyítvány. A nyelvvizsga-bizonyítványhoz szükséges nyelvvizsga szervezői: Centrul Alpha – str. Horea nr. 31, Cluj-Napoca
További információk: 0264434164, e-mail: alpha.ubbcluj@gmail.com.Centrul Lingua – str. Teodor Mihali, Nr. 58-60, Campus, etaj I, B4 / 110, Cluj-Napoca. További információk: 0754863740, e-mail: centrul.lingua@econ.ubbcluj.ro.
6.Orvosi igazolás, amely a jelentkező jelenlegi egészségügyi állapotát mutatja, illetve esetleges korábbi krónikus betegségeit sorolja fel, – románul vagy magyarul („clinic sănătos” megjegyzéssel – ne legyen régebbi 30 naposnál)
7. egy példány a felvételin bemutatandó kutatási terv leírt szövegéből
Beiratkozási Díjak (közvetlen a jelentkezési dosszié feltöltését követően online fizethető)
Az eljárási és felvételi díjak alól felmentést kérő hallgatók beadják a felmentésre feljogosító iratok eredeti példányát. A díjak befizetése alól felmentést kaphatnak a Tanügyminisztérium hatáskörébe tartozó intézményekben oktató szülők gyermekei, a BBTE alkalmazottai és azok gyermekei, az árvák, valamint a gyermekotthonban felnőtt jelentkezők. FIGYELEM: a díjbefizetés alóli felmentés egy alkalommal, egy szakra kérhető!