SESIUNEA DE COMUNICĂRI ȘTIINȚIFICE A STUDENȚILOR 19-20 Mai, 2022

Facultatea de Teatru și Film organizează în perioada 19-20 mai 2022 Sesiunea anuală de comunicări științifice dedicată studenţilor de la toate specializările – nivel licență și master.

Evenimentul va fi structurat pe două module:

Modul I: Analiză şi cercetare ştiinţifică (eseu, analiză de spectacol, film, fotografie etc.)

Lucrarea presupune expunerea concisă a unei cercetări de nivel universitar cu relevanță în domeniul artelor spectacolului / cinematografie și media sau propunând abordări interdisciplinare. Timpul alocat unei prezentări este de 20 de minute.

Modulul II: Abordare critică a unei creaţii proprii – spectacol, concepţie regizorală, rol, dramaturgie (piesă de teatru, dramatizare, adaptare), scenariu, film, fotografie etc.

Prezentarea presupune performarea, lectura sau proiecția unui fragment din creaţia proprie, după caz (15 minute), şi expunerea poziţiei critice adoptate în faţa acestei creaţii: motivele alegerii temei, a concepţiei etc.; criteriile estetice adoptate; impactul scontat asupra spectatorului vizat; miza produsului artistic lansat (10 minute).

Cele mai bune lucrări vor fi premiate. Premiile constau în tichete cadou pentru achiziții din rețeaua Librăriilor Cărturești.

Premiul I – tichet cadou 600 lei

Premiul II – tichet cadou 400 lei

Premiul III – tichet cadou 200 lei

GHID DE REDACTARE:

– Lucrările vor avea între 2500 și 5000 de cuvinte (5-10 pagini).

– Lucrările vor fi redactate cu corp de 12, Times New Roman, spațiere la 1,5 rânduri.

– Lucrările vor include bibliografie și note.

– În vederea redactării lucrării vă recomandăm să vă adresați unui cadru didactic coordonator, la alegere.

ÎNSCRIERI:

Perioada de înscrieri: 19 aprilie – 15 mai 2022.

Formularul de înscriere, lucrarea și, dacă este cazul, înregistrarea video (max. 15 minute) vor fi transmise prin e-mail la adresa:

Conf. univ. dr. Anca Hațiegan – anca.hatiegan@ubbcluj.ro (Departamentul de Teatru, linia română);

Lect. univ.dr. Delia Marchiș – delia.enyedi@ubbcluj.ro (Departamentul de Cinematografie și Media, linia română).

Formularul de înscriere pentru Teatru

Formularul de înscriere pentru Cinematografie și Media

Programul exact al sesiunii va fi comunicat după finalizarea înscrierilor.