Spectacolul coregrafic „Patima” după „Tulburarea apelor” de Lucian Blaga

Studenții din anul II, actorie, din Trupa de teatru ARC a Facultății de Teatru și Film UBB Cluj-Napoca (Flaviu BalintLavinia FloreaCristina KubasSânziana OlteanuAndrada Bișu și Gabriel Enache) vor prezenta premiera spectacolul „Patima” pe 14 iunie 2024, ora 19:00, la NON Centru de Arte Performative. Acest proiect reprezintă o colaborare dintre studenții facultății noastre cu Academia de Muzică „Gheorghe Dima” din Cluj-Napoca.

Regia coregrafică: Alina Tomescu

Echipa completă:

Regia coregrafică: Alina Tomescu

Coordonator artistic: Conf. univ. dr. habil. Livia Gună

Coordonator științific: Prof. univ. dr. habil. Anca-Daniela Mihuț

Distribuția: Alin Țîrcă, Alina Tomescu, Flavia Călușer, Ionuț Roșca, Mircea Cadariu, Antonio Mon, Flaviu BalintLavinia FloreaCristina KubasSânziana OlteanuAndrada BișuGabriel Enache.

„Patima”, inspirat din opera „Tulburarea apelor” de Lucian Blaga, este un spectacol coregrafic ce îmbină elemente de coregrafie și teatru non-verbal, aducând la viață esența poetică și filosofică a textului original.