COMUNITATEA FTF, PARTE A SCHOOL OF ARTS & HUMANITIES

Prin componenta de Digital and Performative Arts, comunitatea academicā a FTF va deveni parte a noii structuri transversale a UBB: School of Arts and Humanities. Finanţat de Ministerul Cercetării printr-un grant de peste 1 milion de euro, proiectul pune bazele unor hub-uri academice interactive ce urmeazā a fi dezvoltate în noua infrastructurā a universitătii din clădirea Centrului Regional de Industrii Creative Transilvania.

Fiind universitatea românească cu cel mai divers portofoliu academic, UBB-ul se concentrează profund pe dezvoltarea colaborărilor interdisciplinare. În 2020, Universitatea Babeș-Bolyai a dezvoltat șase Școli Academice și de Știință: Școala de științe ale naturii şi ale vieţii,  Școala de inginerie/tehnologie,  Școala de sănătate,  Școala de științe sociale,  Școala de științe umaniste şi arte și Școala de teologie. Fiecare școală va avea câte un centru asociat sub formă de laborator și hub care vor forma o rețea academică – STAR-UBB-Network – și vor fi coordonate de Institutul STAR-UBB.