Două instalații ale masteranzilor DIA, la expoziția OCCHIO

Masteranzii programului Digital Interactive Arts, Anna Zhu și Maria Scînteianu, vă invită să explorați cele două instalații artistice HumanMegaCosm de Maria Scînteianu și Moonz – The birth of a virtual star de Anna Zhu la expoziția OCCHIO. HumanMegaCosm este o instalație interactivă ce vizualizează corpul uman în relație cu universul înconjurător. Moonz este un performance holografic al artistului virtual, cu debutul său – melodia “Cupcake, baby”. Ambele proiecte au fost dezvoltate în cadrul stagiului de Bursă de Creație Cultural-Artistice obținute de cele două studente, ambele proiecte fiind coordonate de lect. Cristina Pop-Tiron.

Aici este linkul către pagina de Facebook a evenimentului.

Evenimentul va avea loc pe strada Regele Ferdinand nr 7, Duminica 21 Martie, între orele 17-21.

Digital Interactive Arts Masters students Anna Zhu and Maria Scînteianu are inviting you to explore the two installations HumanMegaCosm by Maria Scînteianu and Moonz – The birth of a virtual star by Anna Zhu at the Occhio exhibition. HumanMegaCosm is an interactive installation showing how the human body can be viewed in relation to the surrounding universe. Moonz is a holographic performance of the virtual singer’s debut song “Cupcake, baby”. Both projects were developed with the help of the Cultural-Artistic grants obtained by the two students, both coordinated by assistant professor Cristina Pop-Tiron.

Here is the link to the Facebook event’s page.

The event will take place on Strada Regele Ferdinand 7 on Sunday, 21 March, opening hours 17-21.