Dicționarul multimedia al teatrului românesc

DICȚIONARUL MULTIMEDIA AL TEATRULUI ROMÂNESC, inițiat de ARPAS și revista Scena.ro, coordonat de criticul de teatru Cristina Modreanu, proiect finanțar de AFCN,  e o platformă online ușor accesibilă, la care au lucrat timp de jumătate de an peste 20 de specialiști în teatru, alături de studenți, masteranzi și doctoranzi. Proiectul a fost creat în parteneriat cu universitățile Babeș-Bolyai din Cluj și Universitatea de Artă din Tg. Mureș. Dicționarul include în prima sa etapă 50 de fișe multimedia, împărțite în două secțiuni: Artiști și Spectacole (1950-2020).

Echipa Facultății de teatru și film a UBB a fost formată din: prof. univ. dr. Miruna Runcan, lector dr. Mihai Pedestru, lector dr. Ivona Tătar Vîstraș (coordonatori) conf. dr. Anca Hatiegan, drd. Emma Alexandra Pedestru si studenții Diana Iuliana Ciupercă, Iulia Kyçyku, Carla Lăzău, Andreea Lupu Andreea Maria, Iulia Mardar, Ema Onofrei, Ioana Toloarga, Ana Maria Țîrlea (autori articole) și Andra Benchea, Ilinca Danciu, Vlad Salbatecu, Raluca Salamon, Oana Schiau (fise tehnice).

Detalii pe https://www.dmtr.ro/?fbclid=IwAR2pddgmO8wm0dCC0bEgYvx-0UfjefsD7nVasDHe_nZEecMG9wSCseLRv54