„Ce abureală nemaipomenită!”, în cadrul primei ediții a Festivalului Internațional de Teatru Transilvania

Facultatea de Teatru și Film a Universității „Babeș-Bolyai” vă invită la cea de-a șaptea reprezentație a spectacolului „Ce abureală nemaipomenită!”, care va avea loc în cadrul primei ediții a Festivalului Internațional de Teatru Transilvania. Spectacolul este realizat de studenții de anul 3, specializarea actorie, coordonați de Filip Odangiu, Ferenc SinkóDiana AldeaEvenimentul va avea loc în data de 05.10.2024 în Studioul György Harag la Facultatea de Teatru și Film UBB Cluj-Napoca, ora 19:00.
Spectacolul a avut premiera pe 6 aprilie 2024 la Facultatea de Teatru și Film UBB, în Studioul György Harag, și a fost prezentată deja în mai multe festivaluri importante, cum ar fi:
  • FITO – Festivalul Internațional de Teatru Oradea 2024
  • Festivalul „Zilele Clujului” 2024
  • Ziua porților deschise a Teatrului Național Cluj-Napoca 2024
  • Festivalul FTF – Festivalul Facultpții de Teatru și Film UBB Cluj-Napoca 2024
Cu un scenariu scris de Filip Odangiu și regizat de cei trei profesori, „Ce abureală nemaipomenită!” este inspirat din tradiția Commediei dell’arte. Acțiunea se desfășoară într-o lume sufocată de o ceață groasă, care nu doar că acoperă totul la exterior, dar încețoșează și gândirea personajelor. Această „abureală” este o metaforă pentru confuzia și haosul din cotidianul de azi, în care granițele dintre real și absurd se pierd treptat, iar oamenii încearcă să se orienteze fără o hartă clară a Destinului. În centrul poveștii se află Antonio, un personaj  care nu mai simte nimic – nu râde, nu plânge, nu este mișcat de nimic. În jurul său, celelalte personaje se agită, fiecare având propriile încercări tragi-comice de a găsi un sens într-o lume lipsită de claritate. Confuzia și frustrarea lor le împing să își caute drumul printre absurdități, luptând nu doar cu ce e în jur, ci și cu ceața din mințile lor.
Spectacolul folosește elementele clasice ale Commediei dell’arte, măștile, umorul fizic și improvizația, pentru a aduce la viață o poveste care, deși aparent comică, are straturi profunde de reflecție asupra modului în care trăim astăzi. Un element important al spectacolului este universul sonor, creat live de actori de pe marginea scenei, un detaliu specific Commediei dell’arte, care aduce un plus de autenticitate și contribuie la atmosfera aparte a fiecărui moment din spectacol.

ECHIPA SPECTACOLULUI:
Scenariu de Filip Odangiu
Pregătire muzicală: Luminița Milea
DISTRIBUȚIA:
Pandolfo di Volpolicella – Andrada Bișu
Antonio – Flaviu Balint
Pandolfina – Cristina Kubaș
Pedrolino/ Doralisa – Iulia Bouroșu
Arlecchino – Rareș Nistor
Dottore Hippocrasso – Lavinia Florea
Lidio – Gabriel Enache
Ricciolina – Anda Uivaroși
Brighella/Pulcinella – Cristian Uță
Pulcinellona – Andrada Coleșa
Pulcio – Jim Cojocaru
Ruzante – Sânziana Olteanu
Capitano Tai-Musakaua – Izabela Tsujimoto
Dottore Wagnerino – Georgiana Cristurean
Recomandare vârstă: 14+
Durata: 1 oră 45 min. (fără pauză)
Accesul este liber în limita locurilor disponibile!
Mai multe detalii pe www.arcubbteatru.ro și pe fittransilvania.ro