Workshop de Producție de Film Documentar cu Anamaria Antoci

Pe 5 aprilie 2022 va avea loc un workshop de producție de film susținut de producătoarea Anamaria Antoci. Anamaria este invitată în cadrul programului masteral de Film Documentar pentru a discuta aspecte specifice producției de film de non-ficțiune, de la metodologie, strategii de finanțare și distribuție, legislație sau acces, până la relația producătorului cu regizorul, dezbateri ilustrate cu studii de caz și discuții aplicate pe proiecte individuale studențești.

Locație: Sala Seminar, sediul Central al Facultății de Teatru și Film

Program:

11-13 Aspecte specifice producției și finanțărilor de film de non-ficțiune

13-14 Pauză

14- 16 Discuții individuale și de grup pe proiecte personale

Având experiență în coregrafie și management cultural, Anamaria Antoci a pășit în industria filmului din 2012. Primul ei lungmetraj a fost Ilegitim în regia lui Adrian Sitaru (2016, Berlinale Forum – Premiul CICAE), o producție independentă care i-a adus premiul GOPO pentru Cel Mai Bun Debutant în industria cinematografică românească. Portofoliul său cuprinde o gamă largă de scurtmetraje, lungmetraje și documentare, unul dintre cele mai recente titluri fiind Malmkrog în regia lui Cristi Puiu, pentru care a fost producător delegat și care a deschis secțiunea Întâlniri a Berlinalei 2020. Anamaria este activă pe piața europeană, fiind membră a unora dintre cele mai importante rețele din industrie precum EAVE Producers Workshop, EFP’s Cannes Producers on the Move, ACE Producers, Emerging Producers, European Producers Club, iar din 2016 este membră a Academiei Europene de Film.