WORKSHOP COMMEDIA DELL’ ARTE CU ARTISTUL ENRICO BONAVERA

Săptămâna aceasta, invitatul nostru este Enrico Bonavera, care susține un atelier de 5 zile de commedia dell’arte cu studenții din anul II al Departamentului Maghiar de Teatru și colegii lor de la linia română. Atelierul a fost organizat în comun de Facultatea de Teatru și Film și Asociația Teatrală Shoshin.

Enrico Bonavera este unul dintre cei mai importanți interpreți ai stilului commedia dell’arte din întreaga lume. A interpretat rolurile Brighella și Arlecchino în celebra piesă a lui Goldoni „Slugă la doi stăpâni”, în regia lui Giorgio Strehler la Piccolo Teatro di Milano, și a făcut turnee în întreaga lume cu această piesă. În 2007, a primit premiul „Arlechinul de Aur”, care a fost acordat anterior unor actori precum Marcel Marceau, Dario Fo și Ferruccio Soleri.