Vizită exploratorie în universități americane

Între 13 și 22 mai 2022, Conf. univ. dr. habil. Claudiu Turcuș, Prodecan al Facultății de Teatru și Film, va face o vizită exploratorie în S.U.A., la universitățile Columbia, New York University, City University of New York și Bard College.

Scopul vizitei vizează documentarea modului cum sunt configurate domeniile Științelor Umaniste și Artelor și rețelele de cercetare asociate acestora în cadrul Școlilor academice transversale, organizate în departamente tematice. Acest model alternativ, dar totodată complementar, problematizează organizarea strict administrativă pe facultăți a disciplinelor de studiu. În societatea contemporană, nevoia de colaborări intense, deschidere și transdisciplinaritate poate fi abordată numai printr-un cadru modern, flexibil, dinamic și integrator.

Raportul administrativ întocmit în urma acestei vizite exploratorii se numără printre demersurile programului cadru PFE-CDI-550, dedicat excelenței în Cercetare, Dezvoltare, Inovare al UBB. Finanţat de MCID, proiectul este condus de profesorul Adrian Petruşel, Prorector cu Cercetarea al universității noastre. La nivelul facultăţilor şi prin Institutul Star UBB, pilotăm reflexiv şi activ acest model structural de reformă instituţionalā în Universitatea Babeş-Bolyai prin crearea a șase Şcoli academice despre care puteţi citi mai multe aici.