Studenții noștrii au contribuit la jurizarea festivalului de film Mediawave

Festivalul Internațional de Film Mediawave, cunoscut și sub numele de “Fényírók Fesztiválja”, este unul dintre festivalurile internaționale semnificative de arte vizuale organizate în Ungaria, fiind fondată în 1991.

La fel ca și anul trecut organizatorii au încredințat tinerilor studenți jurizarea programului de concurs al festivalului, precum invitarea artiștilor câștigători și organizarea discuțiilor cu aceștia în perioada ce urmează. Studenții noștri (Alexandra Diána Máté, Boglárka Gál și Lóránt Szilágyi) cu conducerea lui KALAMÁR Gáspár Gábor au jurizat filmele din trei secții (scurtmetraj, animație și documentar) la Kiscsősz, din Ungaria, în perioada 2-4 martie 2023. În total au participat 30 de studenți de la universitățile din estul Europei cu profil în artele vizuale.

Kiscsősz, 2-3. Martie 2023.