Spectacolul PLUTA la Facultatea de Teatru și Film

FTF găzduiește spectacolul Pluta, care se va juca miercuri,

29 mai, la ora 19.30, în studio Harag.

PLUTA este un spectacol-manifest de emancipare feministă anti-violență.

PLUTA desfășoară, chestionează și deznoadă o dinamică dezechilibrată de putere, în care abuzul și violența psihologică se insinuează treptat, în feluri subtile, până împânzesc aproape fiecare interacțiune și acaparează sănătatea mintală a supraviețuitoarei.
Printr-un spectacol de teatru-în-teatru, PLUTA relevă și deconstruiește un tip de agresiune mai puțin vizibilă, dar prezentă în diverse medii de muncă artistică și educațională – violența psihologică care apare în relații de putere, adesea între persoane tinere profesioniste și persoane în poziție de profesor/mentor/ghid.

Echipa: alini/Alina Medoia (text, regie, actorx), Ioana Chițu (actriță), Sofia Zadar (actor, muzică), alex horghidan (grafică, scenografie), Mișa Dumitriu (grafică, scenografie).
echipă: Raluca Ghența, Luca Istodor, Carolina Vozian, Lavinia Ionescu, Beatrice Sauvage.
UNDE? CÂND?
Miercuri, 29 mai, ora 19:30, Facultatea de Teatru și Film, Strada Mihail Kogălniceanu 4, Cluj-Napoca
𝑨𝒄𝒄𝒆𝒔𝒖𝒍 𝒆𝒔𝒕𝒆 𝒈𝒓𝒂𝒕𝒖𝒊𝒕, 𝒊̂𝒏 𝒍𝒊𝒎𝒊𝒕𝒂 𝒍𝒐𝒄𝒖𝒓𝒊𝒍𝒐𝒓 𝒅𝒊𝒔𝒑𝒐𝒏𝒊𝒃𝒊𝒍𝒆.
𝐑𝐄𝐙𝐄𝐑𝐕𝐀̆𝐑𝐈: https://forms.gle/AZ8feHjVjdGQB5Cp7
La finalul reprezentației, va avea loc un Q&A cu echipa spectacolului.