Pál Emőke – Premiul pentru Cea Mai Bună Actriță în Rol Principal

Stimați colegi și studenți,
Cu bucurie anunțăm, la sfârșitul săptămânii trecute colega și profesoara noastră de la Departamentul Maghiar de Teatru, lect. univ. dr. PÁL Emőke a primit Premiul pentru Cea Mai Bună Actriță în Rol Principal la Festivalul Filmului Maghiar din Ungaria, cea mai importantă gală a filmului din țara vecină.
Acest premiu onorează performanța actoricească în rolul principal Hilda din filmul Heights and Depths (Vârfuri și abisuri), film care a rulat deja în cinematografele din țară și străinătate, dar face parte și din programul oficial al TIFF – azi, miercuri de la ora 19.30 se poate vedea la cinema Mărăști în cadrul Zilei Maghiare de la TIFF, dar și duminica 18 iunie, de la ora 11, la Cercul Militar.
Filmul a primit deja (printre alte premii) Premiul pentru Cel mai bun film de debut, precum și pentru Cea mai bună Imagine, la Premiile Criticilor maghiari, ediția 2023. Filmul e regizat de Csoma Sándor, care la rândul său este cadru didactic ale Facultății noastre, dl. Csoma primind și Premiul pentru Cel mai bun Regizor la Festivalul Filmului Maghiar.
Felicitări tuturor!
Fotografie: Fűrész Zsolt (Magyar Nemzet)