Masterclass actorie de film cu Cristina Flutur

Departamentul de Teatru al Facultății de Teatru și Film găzduiește între 19 și 25 aprilie 2021 un masterclass de actorie de film cu Cristina Flutur, câștigătoare a premiului pentru cea mai bună actriță la Festivalul Internațional de Film de la Cannes. Cursul este gratuit și se va desfășura în regim on-site. Acesta se adresează studenților de la specializarea Actorie (liniile română și maghiară).

Absolventă a Facultății de Teatru și Film în 2004, Cristina Flutur s-a remarcat mai întâi ca actriță de teatru pe scena Teatrului Național Radu Stanca din Sibiu. Debutul cinematografic în lungmetrajul „După dealuri” în regia lui Cristian Mungiu i-a adus premiul pentru cea mai bună actriță la Cannes, în 2012.

Numărul de locuri este limitat. Studenții care doresc să participe sunt rugați să trimită o scrisoare motivațională până în 12 aprilie 2021 pe adresa alexandra.modoc@ubbcluj.ro.