Jenő Janovics și poveștile sale clujene

O plimbare video 360 prin oraș

Ți-ai dorit vreodată să auzi legendele orașului Cluj de care nimeni nu știe? Alătură-te plimbării video 360 despre Jenő Janovics și câteva povești clujene cu totul aparte. Descoperă o parte din istoria Clujului, fiind ghidat prin orașul transilvănean de celebrul cineast. Vei descoperi povești care te vor face să te cutremuri sau să te amuzi, iar dacă vei pracurge întregul traseu, vei fi răsplătit cu o surpriză aparte.

Locațiile sunt următoarele, recomandăm să le vizitezi chiar în această ordine:

1. Piata Unirii – Unde vei auzi o poveste din tinerețea lui Matei Corvin

1. Casa Matthias Corvinus (Casa Matia), Strada Sextil Pușcariu 1 – Unde vei auzi o poveste despre cum orașul Cluj-Napoca a fost salvat

1. Podul Elisabeta, Canalul Someșul mic – Unde vei auzi o poveste despre cum cetățenii orașul nu au avut acces pentru o perioadă scurtă la apă.

1. Vechea Sinagogă, Strada Paris 5 – Unde vei auzi o legendă înfricoșătoare care s-a întâmplat chiar în sinagogă

1. Centrul Comercial Central, Strada Regele Ferdinand 22-26, – Unde o să ai ocazia să îl cunoști mai bine pe naratorul acestei experiențe, Jenő Janovics. După ce ai ascultat povestea te rog să mergi spre intrarea din partea stângă a complexului Central și iei liftul de lângă Carrefour pâna la etajul 4. Acolo te va aștepta surpriza finală.

Pentru a intra în contact cu poveștile relatate de Jenő Janovics scanează codurile QR disponibile aici. Fiecare locație are codul QR propriu și  recomandăm să le scanați atunci când ați ajuns la locul sugerat pentru fiecare poveste.

Atenție: poveștile sunt în limba engleză!

Evenimentul este organizat de masteratele Digital Interactive Arts – DIA și Documentary Filmmaking – DFM în cadrul Facultății de Teatru și Film, Universitatea Babeș – Bolyai.

Echipa de creație:
Coordonator: Lect. Spec. Drd. Bulibașa Adelina-Laura