IOTF 2023: INTERNATIONAL ONLINE THEATRE FESTIVAL (17 – 30 APRILIE)

Alături de European Theatre Convention, Digital Theatre +, metaLAB (at) Harvard, University of Amsterdam, Emerson College și University of Toronto, Facultatea de Teatru și Film se alătură ca partener instituțional Festivalului Internațional de Teatru Online (IOTF) care se va desfășura între 17 și 30 aprilie.

Toate cele 39 de spectacole din 21 de țări vor putea fi vizionate gratuit pe site-ul IOTF

Tema festivalului de anul acesta, Theatre and Its Others, pune accent pe interdependențele dintre oameni, animale, și materiale, precum și pe testarea mecanismelor culturale, sociale și politice de „Othering.” Un prezent marcat de război, pandemie și colaps ecologic ne cheamă să ne îngrijim de lumea comună pe care o împărtășim. Construind pe un ethos al decolonizării, IOTF a inițiat un model descentralizat de curarizare cu o echipă diversă de curatori regionali și insideri culturali pentru a asigura o mai mare reprezentare a diversității formelor de teatru din jurul globului.

Printre teatrele și companiile de renume incluse sunt Arlekin Players, Aphids, Hanchū Yuei, Greenpig, La Phármaco, The Royal Court Theater, The Workshop Theatre, Hotel Europa, O Bonde, Théâtre Vidy-Lausanne, ProEnglish Theatre, Theatre Barakah, Tiyatro Hemhâl, Paroxa, Magiluth Group, The Center for Less Good Idea, and NTGent.

TRAILER: IOFT 2023: International Online Theatre Festival TRAILER

CÂND? 17 – 30 APRILIE 2023