Instanțe al Repetiției – Conferința internațională de Cinema, Teatru și Psihanaliză

ANUNȚ

Revenind la a III-a ediție în format online, Conferința internațională de Cinema, Teatru și Psihanaliză este organizată printr-un parteneriat între Forumul Câmpului Lacanian România, Fundația Colegiului European, Universitatea Babeș-Bolyai și Facultatea de Teatru și Film.

Conform tradiției, evenimentul, care va avea loc Sâmbătă 30 octombrie și Duminică 31 octombrie, se va desfășura trilingv în Română, Franceză și Engleză.

Conținutul evenimentului, dens și complex construit în jurul temelor esențiale ale existenței contemporane, precum memoria, durerea sau sănătatea mentală în situații de criză, reflectă un dialog sofisticat și angajat cu opere sacramentale de teatru sau film. Colegul nostru, profesorul Ioan Pop-Curșeu va susține, în cadrul conferinței, o prelegere intitulată Psihanaliza misterului: bestia din Gévaudan, între istorie și ficțiuni cinematografice.

Pentru a participa la conferință vă rugăm să contactați organizatorii pentru a primi linkul de conectare.

Noemina Câmpean : noemina.campean@gmail.com

Flaviu Câmpean: flaviucampean@gmail.com