Industrial Film and the Aesthetics of the Global Value Chain în Cluj-Napoca

Profesorul Vinzenz Hediger, Goethe Universitaet Frankfurt am Main – invitat al UNATC și UBB, parteneri Goethe Institut București și Centrul Cultural German Cluj-Napoca – a editat două volume de bază în domeniul cercetării filmelor industriale, accesibile liber: Films That Work. Industrial Film and the Productivity of Media (2009) ; Films That Work Harder. The Circulation of Industrial Film (2023).

Profesorul Hediger va susține pe 19.04.2024 (vineri) la Facultatea de Teatru și Film al Universității Babeș-Bolyai o prelegere și un seminar de cercetare cu titlul Industrial Film and the Aesthetics of the Global Value Chain – cu plecare de la analizele sale referitoare la activitatea media al companiei maritime Maersk. Adresa: Cluj-Napoca, Strada Kogălniceanu nr. 4, Sala Cinema, între orele 15-18.

Evenimentul este deschis celor interesați, vă rugăm să semnalați participarea la adresa andrea.virginas@ubbcluj.ro. Vă așteptăm!