Hypathia. Memoria teatrului polonez la feminin

Pe data de 25 octombrie, la ora 19, Janovics Center for Screen and Performing Arts Studies organizează evenimentul Hypathia. Memoria teatrului polonez la feminin

Desfășurat online, evenimentul o va avea ca invitată pe Agata Luksza (Universitatea din Varșovia) și va fi moderat de prof. univ. dr. Miruna Runcan și de doamna Cristina Modreanu, cercetător în cadrul Departamentului de Teatru al Facultății de Teatru și Film.

După cum afirmă acestea, „Hypathia is an amazing online project connecting the dots between Polish women theatre makers from different generations, a maze of creativity until now insufficiently investigated for the most part. For us, the team of the Multimedia Dictionary of Romanian Theatre, it is an inspiration and a good example of bold & thorough research, so it will be an honour to discuss about it with our colleague theatre researcher from Warsaw University, Agata Luksza, the co-curator of this project”.

Pentru a vă alătura evenimentului, vă rugăm să accesați următorul link: https://us02web.zoom.us/j/85307362626?pwd=WS8xSkQ1M0N2YWlyWGh5YkRnMU9lUT09#success.

Vă așteptăm!