Abuzul este intolerabil

Comunicat din partea Facultății de Teatru și Film

În urma mărturiilor apărute în presă și în social media legate de abuzuri din învățământul vocațional, conducerea Facultății de Teatru și Film se solidarizează cu victimele și condamnă ferm astfel de comportamente. Instituția apără principiile și valorile universitare, a intervenit și intervine ori de câte ori ia act de abateri de la normele academice. Dorim să-i asigurăm pe membrii comunității noastre că întreprindem toate demersurile necesare pentru a crea un climat educațional bazat pe încredere, profesionalism și siguranță.

De asemenea, vom începe demersurile pentru realizarea unui audit intern de etică și integritate a procesului didactic, pentru consilierea psihologică gratuită și permanentă acordată membrilor comunității noastre, precum și pentru organizarea unui grup de lucru care să includă studenți, absolvenți și specialiști în vederea elaborării și implementării unui cod de etică și deontologie adaptat problemelor specifice învățământului vocațional.

Încurajăm insistent victimele sau martorii unor astfel de evenimente reprobabile să nu mai tacă.