Fotopovești | Atelier de fotografie pentru elevi susținut de Raul Ștef

Departamentul de Cinematografie și Media al Facultății de Teatru și Film organizează, în perioada 18-20 ianuarie, un atelier de fotografie pentru elevi susținut de fotograful Raul Ștef, doctorand al Universității Babeș-Bolyai.

Pe parcursul celor trei zile, participanții vor trece prin toate etapele de construcție a unei povești cu ajutorul fotografiei, de la înțelegerea tehnicii fotografice, la selectarea, prelucrarea și prezentarea imaginilor.

La atelier se pot înscrie elevi de liceu din Cluj-Napoca sau care vor fi în Cluj-Napoca în perioada 18-20 ianuarie.
Termenul limită de înscriere este 12 ianuarie, iar selecția participanților va fi anunțată în 15 ianuarie.

Înscrierea se face prin completarea următorului formular: https://forms.office.com/e/KqPHLrFpsb

Raul Ștef este fotograf profesionist interesat de transformările și istoria recentă a României. A absolvit masteratul de fotografie documentară al Universității de Arte din Londra, iar în perioada 2020-2022 a fost lector asociat la Universitatea Babeș-Bolyai. Fotografiile sale au fost publicate în Financial Times Germany, Bild am Sonntag, The Times, AP, Reuters, Getty Images și au fost expuse în Marea Britanie, Polonia și România.