COLOCVIUL NAȚIONAL AL STUDENȚILOR ÎN DOMENIILE TEATRU ȘI FILM

Apel la contribuții

COLOCVIUL NAȚIONAL AL STUDENȚILOR ÎN DOMENIILE TEATRU ȘI FILM

organizat de Facultatea de Teatru și Film a Universității „Babeș-Bolyai”

Cluj-Napoca, 2-3 iunie (vineri-sâmbătă) 2023

Facultatea de Teatru și Film a Universității „Babeș-Bolyai” din Cluj organizează, în zilele de 2 și 3 iunie 2023, Colocviul național al studenților în domeniile Teatru și Film. Sunt invitați să participe studenții instituțiilor de învățământ teatral și cinematografic superior din țară, de la toate nivelurile: licență, masterat și doctorat. Transportul, cazarea și masa participanților sunt asigurate de către organizator.

Abordările pot fi de tipul:

• Analiză și cercetare științifică (eseu, analiză de spectacol/film etc.)

Lucrarea presupune expunerea concisă a unei cercetări de nivel universitar cu relevanță în domeniul artelor spectacolului și filmului sau propunând abordări interdisciplinare.

• Abordare critică a unei creații proprii (spectacol/film, concepție regizorală, rol, dramaturgie, scenariu de film etc.).

Timpul alocat unei prezentări este de 15 de minute.

Cele mai bune lucrări vor fi publicate în volum la editura Presa Universitară Clujeană (încadrată CNCS B  în domeniul teatru și A în domeniul film).

ÎNSCRIERI:

Perioada de înscrieri: 19 aprilie – 15 mai 2023.

În vederea selecției participanților, abstractul lucrării va fi transmis prin e-mail la adresa:

oana.chis@ubbcluj.ro

Persoane de contact:

Conf. univ. dr. habil. Anca Hațiegan – anca.hatiegan@ubbcluj.ro

Lect. univ. dr. Mihai Pedestru – mihai.pedestru@ubbcluj.ro

Conf. univ. dr. Virginás Andrea – andrea.virginas@ubbcluj.ro

Lect. univ. dr. Andrea Zsigmond – andrea.zsigmond@ubbcluj.ro

Programul exact al sesiunii va fi comunicat după încheierea selecției.