Codruța Cadar, studentă la Teatrologie în anul 3, câștigătoarea Concursului de Dramaturgie a ediției a XXIX-a a Festivalului Bacău Fest Monodrame

Juriul Concursului de Dramaturgie – Monodramă, alcătuit din Monica Andronescu, critic de teatru, redactor şef al revistei Artitudini, Claudiu Groza, critic de teatru şi Andrei Huțuleac, actor și regizor a decis ca Premiul „Valentin Nicolau” să meargă la Codruța Cadar pentru textul „Chimia unei gume de mestecat aruncate pe stradă”, studentă a specializării Teatrologie, anul 3 din cadrul Departamentului de Teatru.
Premiul pentru Concursul de Dramaturgie – Monodramă „Valentin Nicolau” este în valoare de 1.500 de euro. Locul 2 a fost câștigat de un absolvent al Facultății de Teatru si Film, regizorul Andrei Măjeri.