Claudiu Turcuș, invitat al emisiunii „Linii de dialog”, TVR Cluj

Claudiu Turcuș, conferențiar și prodecan al Facultății de Teatru și Film, a fost invitatul lui Horea Poenar în cadrul ediției din 11 decembrie a emisiunii „Linii de dialog”, care poate fi urmărită aici.

Claudiu Turcuș a discutat necesitatea de a regândi rolul educației universitare, accentuând imperativul plasării universității în avangarda transformărilor sociale contemporane.

Universitatea Babeș-Bolyai își asumă acest rol prin integrarea unor modele administrative inovative, similare celor utilizate de universitățile europene care îi sunt partenere în consorțiile EUTOPIA și GUILD. În acest sens este vizată restructurarea reţelelor de cercetare din cadrul UBB prin formarea unor școli academice transversale, multi-departamentale, viziune pilotatā deja în cadrul institutului STAR-UBB. După cum argumentează Claudiu Turcuș, implementarea unor astfel de reforme administrative devine necesară în vederea menținerii relevanței universității şi a răspunsurilor ei la provocările sociale, economice, politice şi ecologice, adesea îngrijorătoare, ale lumi contemporane.