DICȚIONARUL MULTIMEDIA AL TEATRULUI ROMÂNESC

DMTR are ca scop redescoperirea, revitalizarea și reimaginarea arhivelor teatrale pentru noile generații și să contribuie la prezervarea lor. O echipă de specialiști în artele spectacolului, alături de studenți scotocesc prin arhive teatrale private și contribuie la digitalizarea unor arhive existente în teatrele de stat, recuperând documente nedigitalizate până acum și punându-le în circuit pentru accesul larg, gratuit. DMTR, www.dmtr.ro, are până acum 100 de fișe multimedia, împărțite în cele două secțiuni, Artiști și Spectacole, iar în 2022 va fi completat cu încă 50 de fișe despre Spectacole și Artiști din perioada de după 1989. Proiectul a fost inițiat de criticul de teatru Cristina Modreanu și produs de Asociația Română pentru Promovarea Artelor Spectacolului în parteneriat cu UBB prin Facultatea de Teatru și Film împreună cu UAT Târgu Mureș. Printre colaboratorii cei mai activi ai DMTR se numără prof. dr. Miruna Runcan și conf. univ. dr. Anca Hațiegan și Cristina Modreanu care, în octombrie 2021, s-a alăturat Facultății de Teatru și Film în calitate de cercetătoare. Toate trei sunt membre ale Janovics Center for Screen and Performing Arts Studies.

DICȚIONARUL MULTIMEDIA AL TEATRULUI ROMÂNESC

În cuvinte oficiale, Dicționarul multimedia al teatrului românesc are ca scop să redescopere, să revitalizeze și să reimagineze arhivele teatrale pentru noile generații și să contribuie la prezervarea lor pentru viitor.

Mai prietenos spus, o echipă de specialiști în teatru, profesori și critici, alături de studenți ai facultăților cu profil de teatru scotocesc prin arhive teatrale private și contribuie la digitalizarea unor arhive existente în teatrele de stat, recuperând documente nedigitalizate până acum și punându-le în circuit pentru accesul larg, gratuit. Dicționarul Multimedia al Teatrului Românesc, www.dmtr.ro, are până acum 100 de fișe multimedia, împărțite în cele două secțiuni, Artiști și Spectacole, iar în 2022 va fi completat cu încă 50 de fișe despre Spectacole și Artiști din perioadaPost 1989. Proiectul a fost inițiat de criticul de teatru Cristina Modreanu și produs de Asociația Română pentru Promovarea Artelor Spectacolului în parteneriat cu UBB prin Facultatea de Teatru și Film și cu UAT Tg. Mureș.

Printre colaboratorii cei mai activi ai DMTR se numără prof. dr. habil. Miruna Runcan și conf. univ. dr. Anca Hațiegan, dar și Cristina Modreanu, care în octombrie 2021 s-a alăturat Facultății de Teatru și Film în calitate de cercetătoare. Toate trei sunt membre ale Janovics Center for Screen and Performing Arts Studies.