Behind the scenes: atelier de film pentru liceeni

Departamentul de Cinematografie și Media al Facultății de Teatru și Film (Universitatea Babeș-Bolyai) invită elevii de liceu să participe la atelierul de film Behind the scenesunde vor învăța aspectele fundamentale ale pre-producției, producției și post-producției de film. Scopul atelierului, care se va desfășura în perioada 12-23 mai 2023, este să ofere elevilor o experiență colaborativă, prin care să-și dezvolte creativitatea și să dobândească abilități practice pe care le pot folosi în viitoarele lor proiecte.
Behind the scenes oferă o experiență practică, încurajând aprofundarea prin exerciții aplicate, curiozitate și, de ce nu, greșeală. Cursanții vor învăța cum să gândească ca un regizor, să planifice și să realizeze o filmare și să editeze imaginile astfel încât să rezulte un produs final coerent. Elevii vor primi constant îndrumare din partea celor doi coordonatori, Andra Salaoru și Dani Sărăcuț.
Detalii înscriere
Data limită de înscriere este 7 mai 2023.
Înscrierea se face prin completarea următorului formular: https://forms.office.com/e/jVTa0Nb7VZ
Coordonatori
Atelierul va fi coordonat de doctoranzii Andra Salaoru și Dani Sărăcuț, absolvenți ai Facultății de Teartu și Film.

Dani Sărăcuț este director de imagine și regizor de film documentar, are 27 de ani și este stabilit în Cluj-Napoca. În prezent este student doctorand, cercetând practici de producție în filmul documentar românesc contemporan.
Andra Salaoru este fotograf și regizor de film, iar proiectele ei preferate sunt cele în care colaborează cu oameni. Scopul ei este să surprindă cât mai multe povești de viață pe care să le transmită mai apoi către alții. Reușește să facă asta prin intermediul mai multor mijloace, incluzând fotografia, scenaristica, regia, producția și montajul de film. Are 27 de ani, este stabilită în Cluj-Napoca și este studentă doctorand cercetând reprezentările identităților feminine în filmul românesc contemporan.