Ana Grgic la École française d’Athènes

Colega noastră Ana Grgic va susține la École française d’Athènes un seminar cu titlul “Cherchez la femme!”: Decolonising Early Balkan Film Histories through Forgotten Herstories. Seminarul se concentrează asupra provocărilor de a face vizibile poveștile cinematografice timpurii neglijate, având în vedere lipsa de materiale de arhivă, filmele pierdute și golurile istorice care privesc implicarea femeilor în cinematografie în regiunea Balcanilor. Reflecția Anei vine după o lungă perioadă de cercetare arhivistică a unei figuri din cinematografia românească, regizoarea de teatru și actrița Marioara Voiculescu, din a cărei activitate cinematografică au rămas doar fragmente.

„My own research practice and methodology, inspired by writings and work of media scholars, historians, philosophers and archivists such as Arlette Farge, Jane Gaines, Walter Benjamin and Michel de Certeau, seeks to contribute to current historiographical approaches which seek to decolonise Balkan and East European film histories, archives and archival collections through critical analyses of neglected, marginal and minority cultures and practices.” (Ana Grgic)

Discuția va avea loc joi, 14 septembrie, orele 18:00 – 20:00

link acces webinar aici

sourse and more info: www.efa.gr