Abonamente de transport decontate la Universități

În atenția studenților, masteranzilor și doctoranzilor din Cluj Napoca

Primăria Municipiului Cluj-Napoca si Compania de Transport Public Cluj-Napoca S.A. anunță că studenții, masteranzii și doctoranzii cu vârsta sub 30 de ani, înscriși în anul universitar 2024-2025 la Universitățile din Cluj-Napoca la învățământ cu frecvență, beneficiază de abonamente de transport gratuite, astfel: reducere de 90% conform Art. 128 alin (3) din Legea învățământului superior nr. 199/2023, la care se adaugă decontarea de 10% din partea Primăriei Municipiului Cluj-Napoca, conform H.C.L. Nr. 712/2023.

Începând cu 01.10.2024, modalitatea de acordare a gratuității se modifică la solicitarea universităților, astfel :
▪️ abonamentele de transport se vor achita la Centrele de vânzare C.T.P. și vor fi decontate studenților de către universități, conform normelor stabilite de acestea.
▪️ Mai multe informații se pot obține de la departamentul responsabil din cadrul universităților.

Abonamentele pentru studenți se eliberează în baza carnetului de student vizat:
– Abonament lunar pentru studenti, valabil pe toate liniile in Cluj-Napoca, calatorii nelimitate – 95 de lei;
– Abonamente lunare cu reducere pentru studentii cu domiciliul stabil in comuna Floresti:
– Ab.red.stud Floresti si Tauti-CJ.N + 1 linie Cj.N – 103,50 lei;
– Ab. red. studenti Luna de Sus-Cj.N + 1 linie Cj.N – 121,50 lei;
– Abonamente lunare gratuite pentru studentii cu domiciliul stabil in comunele Apahida, Baciu si cu reducere de 50% pentru Gilau, pentru deplasare din comuna de domiciliu in Cluj-Napoca.

Abonamentele cu reducere si gratuite obtinute in baza carnetului de student se vor putea prelungi ulterior si de la AUTOMATELE din statii, inainte de expirarea abonamentului de pe card. Vă rugăm să solicitați TIPĂRIRE CHITANȚĂ de pe ecranul automatului, înainte de a face plata, pentru a o depune pentru decont.

➖➖➖Consultați lista Centrelor de vânzare carduri  ➖➖➖

Compania de Transport Public Cluj-Napoca S.A.