Documentarul ”Rutina unui actor” selecționat la festivalul internațional Tokyo Lift-Off Film Festival

Documentarul Rutina unui actor, regizat de către alumnul facultății Robert Kocsis, jucat de către actualul student Dan Boldea, și realizat pe partea de DOP de către Iustin Filip (student masterand DIA), a primit mențiunea de onoare la festivalul Student World Impact Film Festival, și a fost selecționat în festivalul internațional Tokyo Lift-Off Film Festival.
Documentarul se concentrează pe viața de zi cu zi a unui actor român (Dan Boldea), pe rutina sa zilnică și pe obiectivele sale personale și profesionale în contextul zilei naționale a României.
În cele 61 de minute ale filmului, îl însoțim pe tânărul actor în aventura sa de a deține propria casă, în conversațiile lui cu apropiații, în pregătirea lui spontană la un casting și accesăm culisele meseriei de actor.
Filmul va avea premiera la primul festival Student World Impact Film Festival, pe data de 18 iunie 2023. Mai multe detalii despre producția acestuia puteți găsi aici: https://shorturl.at/fjvDI
Filmul a fost realizat cu sprijinul  Facultății de Teatru şi Film și al UBB – pe partea tehnică/echipamente.
Felicitări pentru nominalizare!