Colocviul Janovics Center Award

Centrul de cercetare Janovics Center for Screen and Performing Arts Studies, Facultatea de Teatru și Film și Universitatea Babeș-Bolyai vă invită la Colocviul Janovics Center Award în data de 5 mai 2022. Evenimentul îi prezintă publicului pe câștigătorii premiului Janovics Center Award for Outstanding Humanities Research in Transnational Film and Theatre Studies.

Andrea Virginas, Universitatea Sapientia Cluj, România
Cultural Memory Work and Small National Cinemas: Some Directions of Analysis

Andrea Virginás este conferențiar în Studii de Film și Media la Universitatea Maghiară Sapientia din Transilvania, Cluj-Napoca, România. Cel mai recent volum al ei este Film Genres in Hungarian and Romanian Cinema: History, Theory, Reception (Lexington Books/Rowman and Littlefield, 2021). În prezent, se află în faza de cercetare a proiectului Feature Filmic Processing of Collective Traumatization in Contemporary European Film: A Possible Model of Mediated Public Memory-Work, suținut prin bursa de cercetare Bolyai János, Academia Maghiară de Științe 2021-2024).

Dan Chyutin, Tel Aviv University, Israel
The Transnational Challenge to Israeli Film HistoriograpDan Chyutin

Dan Chyutin predă la Steve Tisch School of Film and Television de la Universitatea din Tel Aviv. Domeniile sale de interes includ teorii despre estetica filmului spiritual, intersecțiile dintre iudaism și cinematograful israelian, și cultura cinematografică transnațională de după al doilea război mondial. Lucrările sale a au apărut în publicații precum Cinema Journal, Shofar, Journal of Film and Video, Jewish Film & New Media, Short Film Studies și Journal of Jewish Identities, precum și în mai multe colecții editate. Recent, Dan a finalizat monografia A Hidden Light: Judaism, Contemporary Israeli Film, and the Cinematic Experience, care are la bază cercetarea sa doctorală.

Andrew Higson, University of York, UK
Local, National, Transnational, Global

Andrew Higson este profesor de film și televiziune la Universitatea din York, Marea Britanie. A publicat pe scară largă despre cinematografia britanică și despre problemele cinematografiei naționale și transnaționale. Cărțile sale includ Film England: Culturally English Filmmaking since the 1990s (2011) și (în calitate de co-editor) European Cinema and Television: Cultural Policy and Everyday Life (2015). A fost directorul MeCETES (Mediating Cultural Encounters Through European Screens; 2013-2016) și SIGN (Screen Industries Growth Network; 2020-2022).

Rachel Harris, University of Illinois, USA
Lady of the Arabs: Local Beauty Queens in Global Contexts

Rachel Harris este conferențiar în literatură și cultură israeliană la Universitatea din Illinois. Cele mai recente cărți ale ei includ Warriors, Witches, Whores: Women in Israeli Cinema (2017), An Ideological Death: Suicide in Israeli Literature (2014), volumul co-editat Casting a Giant Shadow: The Transnational Shaping of Israeli Cinema (2021), și volumul editat Teaching the Arab-Israeli Conflict. Este redactor la Journal of Jewish Identities și co-editează un nou proiect de traducere în patru volume: An Anthology of Modern Hebrew Literature.