Program Galactoria 2018

Program Galactoria 2018

Duminică, 3 iunie

ORA 11:00, Enigma Café | Festivitate de deschidere Galactoria

ORA 14:30, Enigma Café | Spectacol lectură „Exit/Enter”, de Loran Betty

ORA 17:30, curtea Facultății de Litere | „Capul de rățoi” – fragmente după G. Ciprian, regia: Maria Zametheea

ORA 19:00, Studio Radu Stanca | „Livada de vișini”  de A.P. Cehov, anul III RO

ORA 19:00, Studio Harag György | „Opera de trei parale” de Bertolt Brecht, anul III MA, regia: Marcel Bélai

 

Luni, 4 iunie

ORA 11:00, Enigma café | Conferință ,,Teatrul independent ca alternativă a tânărului absolvent”. Moderator Iulia Popovici

ORA 14:00, Enigma café | Lansare de carte – „Metaforă. Protest. Performance art în România și Moldova” de Iulia Popovici, Raluca Voinea

ORA 19:00, Studio Radu Stanca | „Insula Shakespeare” studii shakespeariene, anul III RO

ORA 19:00, Studio Harag György | ,,Cum vă place” de William Shakespeare, anul III MA

ORA 23:30, Enigma café | ,,9 piese de teatru remixate” concert Alex Ștefănescu

 

Marți, 5 iunie

ORA 16:00, Fabrica de pensule | „Avioane de hârtie” de Elise Wilk, regia: Boda Norbert

ORA 16:00, Sala I.D. Sîrbu | Dialog pe tema „Cât de tineri sunt titanii?” inițiat de Bogya Tímea Éva și Sorbán Csenge

ORA 19:00, Studio Radu Stanca | „Niște fete” de Neil LaBute, anul III RO

ORA 19:00, Studio Harag György | „Exposed”, anul III MA, regizor și coregraf: Enikő Györgyjakab

ORA 22:00, Studio Radu Stanca | ,,ImproVshow Silver”

 

Miercuri, 6 iunie

ORA 11:00, Enigma Café | Lansare de carte – „Ei sunt printre noi” de Mihai Ignat, prezintă prof. univ. dr. Miruna Runcan

ORA 19:00, Studio Radu Stanca |  „Deșteptarea primăverii” de Frank Wedekind, anul III MA

ORA 22:15, Curtea Facultății de Teatru și Televiziune | „Cumetrie cu taifas shakespearian” după scena meșterilor din „Visul unei nopți de vară” de William Shakespeare, regia: Maria Zametheea

ORA 23:00, Curtea Facultății de Teatru și Televiziune | Poezie patriotică la foc de tabără

 

Joi, 7 iunie

ORA 11:00, Enigma café | Lansări de carte – editura Eikon – Raluca Sas Marinescu, Olivia Grecea, Theodor Cristian Popescu, prezintă prof. univ. dr. Miruna Runcan

ORA 19:00, Studio Radu Stanca | „Romeo și Julieta” de William Shakespeare, anul III MA

ORA 19:00, Reactor de Creație și Experiment | „Eu sunt! Și?” de Dan Boldea, regia: Loran Betty

ORA 21:00, Fabrica de Pensule | „Barbă albastră” de Dea Loher, regia: Iana Oprișa

ORA 23:00, Engima café | Recital de poezie „Îngerașii de pahar”, după Cartea Alcool de Ion Mureșan

 

Vineri, 8 iunie

ORA 10:00-14:00; 18:00-22:00, Refectoriul Bisericii Franciscane | Workshop metoda T. Suzuki, cu Kozma Gabor Viktor *

ORA 10:30, Studio Harag György| Conferință-Workshop: „Rolul dramaturgiei coregrafice în dezvoltarea artei actorului”
cu Gina Șerbănescu și Andreea Belu

ORA 19:00, Studio Radu Stanca | „Shopping and fucking” de Mark Ravenhill, anul III RO

ORA 19:00, Studio Harag György | „Exposed”, anul III, MA, regizor și coregraf: Enikő Györgyjakab

ORA 22:00, Studio Radu Stanca | One woman show: „Psihoză 4.48 A.M.” de Sarah Kane, regia: Cristian Grosu

 

Sâmbătă, 9 iunie

ORA 10:00-14:00; 18:00-22:00, Refectoriul Bisericii Franciscane | Workshop metoda T. Suzuki, cu Kozma Gabor Viktor

ORA 16:00, Studio Radu Stanca | „Năpasta” de I.L.Caragiale, regia: Iana Oprișa

ORA 20:00, Studio Radu Stanca | „Hedda Gabler ”de H. Ibsen, regia: Luana Hagiu

 

Duminică, 10 iunie

ORA 11:00, Curtea Facultății de Teatru și Televiziune | One woman show: „Fata din cort” scenariu și regia: Maria Zametheea

ORA 10:00-14:00; 18:00-22:00, Refectoriul Bisericii Franciscane | Atelier de Suzuki, cu Kozma Gabor Viktor

ORA 19:00, Studio Radu Stanca | „Careta venețiană”, anul III RO

ORA 23:00, Restaurant Napoca 15 | Petrecere de închidere a Festivalului

 

*Preț atelier: 160 RON

Pentru toate celelalte evenimente, intrarea este liberă în limita locurilor disponibile

Close Menu