Colocviul de Cercetare SCREENING SOCIAL TRANSFORMATIONS

Joi, 6 octombrie, se va desfășura Colocviul de Cercetare SCREENING SOCIAL TRANSFORMATIONS, organizat de Janovics Center for Screen and Performing Arts Studies. Acesta va avea loc în sala 40 a Facultății de Teatru și Film (Str. Kogălniceanu, nr. 4), începând cu ora 10.
Asociat Proiectului de Cercetare Exploratorie PN-III-P4-PCE-2021-0141, Ecranizarea Transformărilor Sociale Românești, 1990-2021, colocviul reunește un colectiv eterogen de cercetători europeni interesați de comentariul social al cinematografiei.
Printre aceștia se numără Alasdair King (Queen Mary University of London), Bogdan Popa (Universitatea Transilvania din Brașov) și Emanuel Copilaș (Universitatea de Vest din Timișoara), alături de Laszlo Strausz și Balazs Varga (ELTE Budapesta).
Programul colocviului și subiectele abordate în cadrul acestuia pot fi consultate aici.