Eugenio Barba. Celebrating 50 Years with Odin Teatret

OdinNumărul special ”Eugenio Barba. Celebrating 50 Years with Odin Teatret” al Revistei de studii teatrale Studia UBB Dramatica, a fost lansat la Festivalul Internaţional de Teatru de la Sibiu, sâmbătă 14 iunie 2014. Evenimentul consacrat sărbătoririi a celor 50 ani de existenţă a faimoasei trupe de la Odin a reunit marele critic de teatru şi profesor universitar George Banu, prieten apropiat al lui Eugenio Barba şi doi dintre redactorii coordonatori ai acestui număr special, Ştefana şi Ioan Pop-Curşeu. Conţinutul volumului precum şi o serie de comentarii şi gânduri închinate fabuloasei activităţi teatrale a lui Eugenio Barba şi a trupei sale au introdus proiecţia filmului documentar The Conquest of difference, Half Century of Theatre, de E. E. Christoffersen, Odin Teatret Film & Oin Teatret Archives.

Deschiderea anului universitar

Deschidere an universitar Cinematografie și Media – linia română, luni, 28 septembrie, ora 11.00 Join Zoom Meetinghttps://zoom.us/j/94699393416?pwd=clFpMCs0VGsyY0QzMTJobXlLSXdqQT09 Meeting ID: 946