Concursuri care substituie partial/total admiterea la facultate la nivel licenta

Departamentul de Teatru:

Pentru specializarea de studiu TEATROLOGIE, se organizează Concursul National ProScenium pentru liceeni. Castigatorii premiului I la sectiunile Dramaturgie, Publicistica teatrala, Scenaristica si publicistica de film au asigurata admiterea fara concurs la Teatrologie, respectiv Filmologie, daca sunt in clasele a XI sau a XII.

Departamentul de Cinematografie si Media:

Ofera 2 locuri pentru studenții de la Filmologie în cadrul aceluiași concurs.

Specializarea TEATROLOGIE

(Jurnalism teatral) (3 ani, cu frecvenţă) – linia de studiu: MAGHIARĂ

Câştigătorii olimpiadelor şcolare:

• Vor fi admişi cu nota 10 absolvenţii de liceu care au obţinut premiul întâi în unul din ultimii patru ani de studii, la faza naţională a olimpiadelor şcolare organizate de Ministerul Educaţiei Naţionale, la Limba şi literatura maghiară; Limbă străină; Istoria artei, Filozofie sau în alte discipline care aparţin unui domeniu artistic.
  • Candidaţii olimpici nu pot fi înscrişi decât dacă depun la sediul facultăţii, până la afişarea rezultatelor provizorii, diploma de premiant la olimpiadă, în original.

The Script Contest

The Script Contest deschide astăzi înscrierile pentru cea de-a patra ediție a concursului. Organizat de Asociația de Dezvoltare a Filmului

Binary Worlds Colliding

Interactive Digital Art Installations În 21 noiembrie, între 19 și 22, vom anima căsuța cercetașilor ScoutHouse, prin combinații de cod,