Anca Măniuțiu și Bács Miklós, profesorii Facultății de Teatru și Televiziune premiați ai Premiilor Galei Uniter 2016.

Anca_bacs

Doamna Anca Măniuțiu, profesor al departamentului de teatru a primit din partea Senatului Uniter premiu pentru întreaga activitate la secțiunea Critică și istorie teatrală.

Ca autor unic, a publicat patru cărți la editura Casa Cărţii de Ştiinţă din Cluj: o trilogie critică dedicată teatrului dramaturguluibelgian Michel de Ghelderode (Carnavalul şi ciuma. Poetici teatrale în oglindă, 2003 – studiu comparativ al dramaturgiei lui Michel de Ghelderode şi al poeticii lui Antonin Artaud –, Michel de Ghelderode în căutarea unui teatru teatral, 2004, analiză a teatrului ghelderodian din perspectiva afinităţilor sale cu esteticile avangardelor istorice şi cu practicile scenice novatoare din anii 20 şi 30 ai secolului trecut şi Spectacolul morţii în teatrul lui Michel de Ghelderode, 2007). În 2012, publică volumul Avangardă și carnavalesc.

Ca traducător, a publicat douăsprezece volume ale căror autori sunt printre alţii, Adolfo Bioy Casares, Samuel Beckett, Emmanuel Lévinas, Georges Banu, Michel de Ghelderode, Peter Brook, Lorand Gaspar, Robert Cohen şi Olivier Apert. A semnat traducerea mai multor texte pentru scenă şi a publicat în diverse reviste de cultură din ţară eseuri critice despre Michel de Ghelderode, Jean Giraudoux, Eugène Ionesco, Antonin Artaud, Samuel Beckett, Meyerhold, Gombrowicz, Kantor ș.a.m.d.

A obținut în două rînduri Premiul Universităţii „Babeş-Bolyai”: pentru Excelenţă în activitatea didactică (2007) și pentru Reprezentativitate (2009).

De asemenea, domnul profesor Bács Miklós a primit premiul special „un mentor al tinerelor generaţii de actori”.

Miklós Bács este actor al Teatrului Maghiar de Stat şi conferenţiar universitar doctor abilitat la Facultatea de Teatru şi Televiziune din cadrul Universităţii Babeş Bolyai din Cluj. Cariera sa cuprinde peste 60 de roluri în teatru, film, televiziune şi radio, peste 20 de spectacole regizate şi peste 80 de participări la  festivaluri de teatru naţionale şi internaţionale. A colaborat cu regizorii: Tompa Gábor, Silviu Purcărete, Vlad Mugur, Mihai Măniuţiu, Eli Malka, Bocsárdi László, David Zinder, Tony Gatliff etc.

Ca pedagog, este unul dintre membrii corpului profesoral fondator al şcolii de teatru  clujene (1991) şi a secţiei maghiare (1992), coordonatorul a cinci generaţii de absolvenţi ai secţiei române şi iniţiatorul în 2004 al festivalului studenţesc Galactoria. A organizat şi condus numeroase ateliere (invitaţi: prof. Robert Cohen, prof. Eli Simon, prof. David Kipper, prof. David Zinder, prof. Katya Kamotskaia, prof. Judith Peavy, Uray Péter, Rainer Dobering, etc.) şi a fost invitat să susţină cursuri de măiestrie la diferite universităţi, dintre care amintim: Universitatea de Cinematografie Gerasimov (VGIK), Moscova 2008; Şcoala Naţională Poloneză de Film, Televiziune şi Teatru Leon Schiller (PWSFTviT), Lodz 2009; Universitatea de Arte Tg Mureş 2010, 2011, 2012; etc. La rândul său a participat la cursurile/atelier conduse de Yoshi Oida, Anatoli Vasiliev, David Zinder, Marcia Carp, David Esrig, Robert Cohen şi Eugenio Barba.

Deschiderea anului universitar

Deschidere an universitar Cinematografie și Media – linia română, luni, 28 septembrie, ora 11.00 Join Zoom Meetinghttps://zoom.us/j/94699393416?pwd=clFpMCs0VGsyY0QzMTJobXlLSXdqQT09 Meeting ID: 946