Absolvenţi CFM nominalizaţi la Premiile Gopo 2016

Ioana Ţurcan, Vlad Cantoreanu şi Mihai Dragolea, absolvenţi ai specializării Cinematografie-Fotografie-Media, se numără printre nominalizaţii celei de-a zecea ediţii a premiilor Gopo, distincţii ce recompensează cele mai importante realizări cinematografice naţionale din anul precedent.

Cealaltă viaţă a lui Charon, în regia Ioanei Ţurcan, produs de Vlad Cantoreanu, concurează la trofeul pentru Cel mai bun scurtmetraj documentar. Realizat ca proiect masteral în cadrul facultăţii noastre, producţia reprezintă o incursiune în cotidianul a patru romi gropari dintr-o mică localitate din România. Mihai Dragolea este nominalizat la categoria Tânără speranţă, în calitate de co-regizor al filmului Roboţelul de aur.